Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet s dětmi

29. 09. 2015 17:37:44
Prožijte příjemný den v přírodě. Lesy se barví do zlatova a lákají k procházce, relaxaci a aktivnímu odpočinku. Zabavte svoje děti hrou a dováděním na dětském hřišti a kochejte se krásou Jeseníků.

V podhorské obciLoučná nad Desnou ( Pro zajímavost uvádím, že název obce je odvozen od - Luční louka – Wiesenberg – „Vízmberk“ ) , vzdálené asi 14 km od města Šumperka najdete mnoho zajímavých a krásných míst k odpočinku a relaxaci, k procházkám i sportu.

Obec se rozkládá v údolí řeky Desná, pod samotným vrcholem Mravenečníku, části pohoří Hrubého Jeseníku.

Za pozornost jistě stojí centrum obce, okolí zámku, park, rybářská bašta u rybníka a dětské hřiště.

Upravený park kolem zámku, se dvěma rybníky, z nichž jeden, naproti zámku, zdobí kašna s nádhernou velkou plastikou Neptuna, zve k procházce i k pikniku na trávníku. Pod rybníkem je vybudovaný umělý vodopád. V parku je vysázeno mnoho vzácných dřevin. Z původních stromů je nejvzácnější 600 let stará lípa, jejíž obvod měří 730 cm.

Zámek není přístupný veřejnosti. V současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Renesanční zámek nechali postavit roku 1608 pánové ze Žerotína. V 18. století patřil zámek velehradskému klášteru. Byl přestavěn podle barokního slohu a roku 1774 byla k zámku přistavěna zámecká kaple. Roku 1833 koupil zámek Antonín Bedřich hrabě Mitrovský z Nemyšle. Nechal upravit zanedbané prostory kolem zámku, které měly podobu barokní zahrady na anglický park. Posledními majiteli zámku se stali, roku 1844 bratři Kleinovi a nechali postavit nedaleko zámku rodinnou hrobku. Kleinovi byli bohatí podnikatelé v oboru stavebnictví a železářství. V první polovině 19. století byla v obci založena továrna na výrobu kolejnic. Po skončení II. světové války připadl zámek státu. Vnitřní zařízení bylo umístěno zčásti do depozitáře zámku ve Velkých Losinách. Několik let byl v prostorách zámku Výchovný ústav pro děti a mládež.

Nedaleká rybářská bašta, stylová dřevěná stavba, nabízí chutné a levné pohoštění formou výběru z menu, různé druhy rybích specialit a možnost hostům za poplatek ulovit si pstruha v rybníku a nechat si ho připravit místním kuchařem. Je postavena u rybníka Kocián, zdobeného mlýnským kolem a dřevořezbou vodníka.

Mě zaujalo dobře řešené dětské hřiště u rybářské bašty. Tento areál pro děti je ideálním místem k odpočinku a relaxaci rodičů a sportovnímu vyžití pro děti do 15 let. Prolézačky a jiné dřevěné stavby, skluzavky, závěsné stěny určené k lezení, houpačky a lanová dráha s konzolami poskytují dětem dost zábavy i sportu. Jsou rozděleny pro děti podle věku, od 1 roku, od 3 let a od 5 let věku. V areálu hřiště je zbudované umělé jezírko se splavem a propustmi, mlýnským kolem. Děti si mohou hrát podle libosti, brouzdat se ve vodě, osvěžit se a rozvíjet svou fantazii při stavbě hrází a kanálů z kamenů atd.

O 2 - 3 kilometry výše, směrem na Jeseník, v části obce Kouty nad Desnou, se nachází rozsáhlý sportovní areál pro milovníky zimního sportu se sedačkovou lanovou dráhou. Lanovka je šestimístná a pohodlná. Je schopna odbavit až 3200 os/h. Její délka je 2000 m, spodní stanice je v 588 m n. m. Horní stanice je na vrcholu sjezdovky Medvědí ve výšce 1095 m n. m.

Tato lanovka je v provozu i během letních prázdnin a umožní návštěvníkům obce a turistům navštívit horní nádrž přečerpávající vodní elektrárny. Pokud nechcete čekat na výletní autobus, objednávat si celou exkurzi k přečerpávající elektrárně předem a spokojíte se s krásnou turistickou vycházkou s mírným stoupáním, nádhernou horskou krajinou až k horní nádrži elektrárny, čeká vás jistě příjemný zážitek. Pokud je pěkné počasí, naskytne se vám výhled na panoráma Jeseníků a Praděd. Nádrž bývá většinou celá naplněna a barva hladiny se mění podle barvy oblohy. Někdy je blankytně přívětivě modrá, jindy se zlověstně ocelově leskne. V každém případě se vám budou hodit větrovky, nahoře u nádrže fouká silný vítr i v parném létě. Celá trasa je značena. Můžete se vydat po pohodlné cestě asi 4,5 km, nebo lesem, po červené turistické značce, kratší trasou, asi 2,5 km. Tuto trasu jistě ocení především děti, které neohrožují cyklisté a můžou se volně proběhnout. Lanovka jezdí od 9 – 17 hodin a jízdenka je i zpáteční. Cesta nahoru trvá zhruba 7 minut a můžete si sebou vyvést i horské kolo, pokud se rozhodnete pro cykloturistiku. Trasy kolem horní nádrže elektrárny jsou dobře značené a udržované. Můžete se také nechat vyvézt za poplatek minibusem, který jezdí kyvadlově od horní stanice lanovky.

U horní stanice lanovky je bar „U medvěda“, kde se jistě rádi občerstvíte výbornou kávou a jinými dobrotami na zpáteční cestě od nádrže elektrárny, posedíte a pokocháte se výhledem na panoráma hor a okolí krajiny. Cesta dolů pod lanovkou je strmá a vzhledem k velkému množství cyklistů a jejich krkolomné jízdě i dost nebezpečná. My jsme zvolili opět posezení na lanovce s možností prohlédnout si tak krajinu a vychutnat překonané převýšení.

Příjemné odpoledne jsme zakončili prohlídkou kouzelného pohádkového lesa. Děti byly nadšené a my dospělí jsme ocenili nápaditost i kvalitu provedené práce autora této pozoruhodnosti – dřevěného skansenu, dřevosochaře, pana Jaroslava Pecháčka. Od spodní stanice lanovky do centra sportovního areálu vede zhruba 1,5 km naučná stezka se čtyřmi zastaveními a dřevěnými sochami. Autor přiblížil návštěvníkům život běžných lidí v tomto kraji. Vytesal do dřeva dělníky a dřevorubce, pastevce, uhlíře a řemeslníky. Pro děti postavil chaloupku s ježibabou, vytesal pohádkové postavy skřítků a lesních strašidel, čerta a mnoho dalších. Vstup do této atrakce je zdarma a děti si mohou volně hrát, můžete se fotit i natáčet kamerou.

Byl to opravdu pěkný a vydařený celodenní výlet do přírody s mnohostranným vyžitím.

Na hřišti si děti zadováděly podle libosti. Měli jsme možnost krmit kapry na rybníku a sledovat, jak vyskakují nad hladinu, poulí oči a hlasitě mlaskají. Na druhém rybníku jsme nakrmili divoké kačeny, které vylézaly na břeh až na dosah ruky a chlubily se svými mláďaty. V umělé nádrži vodopádu jsme pozorovali užovku, jak si nerušeně plave a nakonec na rybníku u bašty jsme si chytili pstruha k obědu. Jízda lanovkou byla úžasným zážitkem pro děti, stejně tak i pohádkový les. A všichni jsme ocenili pěknou procházku lesem k horní nádrži elektrárny s krásným výhledem na korunu Jeseníků, Praděd.

Příjemně unaveni a spokojeni jsme odjížděli domů.

Autor: Patricia Hlavsová | úterý 29.9.2015 17:37 | karma článku: 3.47 | přečteno: 160x

Další články blogera

Patricia Hlavsová

Bolestná melancholie podzimu

Verše pro potěchu duše v sychravém podvečeru. Podzim, v celé své rozmanité kráse skýtá mnoho chvilek k zamyšlení. Rozjímejte se šálkem horké kávy, nebo čaje.

13.10.2015 v 18:12 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 167 | Diskuse

Patricia Hlavsová

Šedivý den/ Omyl

Život píše příběhy. Osudová setkání někdy zcela změní náš život, někdy hluboce zraní naši duši. Zanechávají své obrazy v naší mysli i jizvy v našich srdcích. Kříží naše plány a ukazují jinou cestu, než tu, po které chceme jít.

10.10.2015 v 22:16 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 200 | Diskuse

Patricia Hlavsová

Povídka Cesta vlakem

Život píše příběhy. Povídka pro chvíle pohody a dobrou náladu.Vzpomínka na teplé dny, plné sluníčka.

7.10.2015 v 11:32 | Karma článku: 7.46 | Přečteno: 323 | Diskuse

Patricia Hlavsová

Předtucha

Povídka o nevyhnutelnosti stáří a bolesti, kterou život přináší. Pohled na nemoc, kterou trpí stále více lidí a která zákeřně postihuje stále mladší generaci.

4.10.2015 v 16:54 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 362 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jak na stres a deprese?

Ženská existence je občas jako past, žádná vertikála ani transcendentála, jen nekonečná horizontála ubíjejících činností. A pro ženy samoživitelky je to dvojnásobná nálož. Kromě zaměstnání je tu ještě péče o domácnost.

23.10.2017 v 18:41 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 153 | Diskuse

Štěpán Bicera

"Sudokopytníku", jsi poslancem

Jak se to těsně po volbách, dle MF Dnes, ve štábu Pirátů doslova ozvalo, napsat nešlo. Nebylo by to v souladu s kodexem a blog by byl odstraněn. Před volbami poslal zmíněný deník vůdci Pirátů omylem dvakrát stejný dotazník.

23.10.2017 v 13:27 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 863 | Diskuse

Olga Pavlíková

Tyto volby znovu potvrdily, že přímá demokracie je ta nejhorší varianta,

alespoň u nás v Čechách. Stačí, aby jeden z nejméně důvěryhodných osob v zemi lidem pochleboval, sliboval jim, osočoval své kritiky a lid mu dal hlas, téměř třicetiprocentní

23.10.2017 v 12:34 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 1331 | Diskuse

Jakub Moravčík

Jsme národ pštrosů? Věnováno především nevoličům

Píšu sem už velmi málo, ale při konstalaci příležitostí po dlouhé době přináším "hudebně-povolební" blog.

23.10.2017 v 12:06 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 152 | Diskuse

Marek Valiček

Řekla jsem si - holka, takhle by to dál nešlo!

"Vostříhala sem si nehty, na ksicht napatlala indulonu, dala kynout těsto a šla jsem na to.", takhle nějak vypadal volební den důchodkyně v roce 2017.

23.10.2017 v 10:02 | Karma článku: 24.02 | Přečteno: 807 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 215

Jsem žena, matka dvou dětí. V současné době pracuji ve zdravotnictví. Zajímám se o kulturu a celkové společenské dění kolem sebe, doma i ve světě.Ve volných chvílích skládám verše a říkánky pro děti, píšu povídky a pohádky. Píšu si osobní blog poezie http://salek-kavy-u-diviska.webnode.cz/

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.